Budoucnost veřejné dopravy patří alternativním palivům. Stále více se do pozornosti široké a odborné veřejnosti dostává také vodík, jakožto alternativní palivo nejen pro silniční, ale také železniční dopravu. Společnost Alstom je dlouhodobě světovou špičkou ve výrobě kolejových vozidel se specifickou orientací na moderní technologie. Jsme rádi, že jsme mohli být součástí unikátní railshow, která představila první vodíkový vlak na světě společnosti Alstom (Coradia iLint) českým zákonodárcům, médiím, ale především české veřejnosti. Zájem zúčastnit se prezentačních jízd předčil naše očekávání.

Cíle

Vodík v dopravě je často vnímám jako svět budoucnosti. Toto vnímání jsme se snažili změnit a ukázat české společnosti a zákonodárcům, jakým způsobem může vypadat čistá a bezemisní železniční doprava již za několik let. Nespornou výhodou vodíkového vlaku je jeho bezemisní provoz, dojezd až 1000 km na jedno natankování a v neposlední řadě také tichý a pohodlný provoz. I kvůli těmto výhodám je vlak typu Coradia iLint vhodnou alternativou dosluhujících regionálních vlaků na dieselový pohon. Cílem projektu bylo představit vodíkový vlak na co nejvíce místech napříč Českou a Slovenskou republikou.

Exekuce

Včasná homologizace vodíkového vlaku pro české tratě nám umožnila představit tento unikátní vlak ve více než 25 městech po celé České republice a následně také i na Slovensku. Na každé zastávce proběhla prezentace vlaku místním politikům, regionálním médiím a veřejnosti. Lidé po celé České republice se mohli online zaregistrovat na jednotlivé zastávky a zamluvit si místo na prezentační jízdě. Pro účely registrace a místenek byly použity speciální jízdenky, vytvořené v historickém stylu.

Výsledky

Zájem ze strany zákonodárců, médií a veřejnosti předčil naše očekávání. Ne nadarmo se říká o Česku, že jsme národ milovníků železnice. Celkem bylo v médiích zveřejněno 317 generických příspěvků, akce se zúčastnilo více než 150 celostátních a lokálních politiků a tisíce fanoušků železniční dopravy, kteří se mohli zúčastnit prezentačních jízd.